MUZYKA DAWNIEJ A DZIŚ- POLSKA MUZYKA Z LAT 60. 70. 80. CZĘŚĆ II (LADY PUNK, STAN BORYS, DŻEM I INNI)

Muzycznie urodziłam się właśnie w tamtych czasach. Uwielbiam polskie, stare piosenki. Większość z nich w ogóle się nie starzeje, są ponadczasowe. Ich znajomość zawdzięczam starszemu pokoleniu, przede wszystkim moim rodzicom. Uważam jednak, że młodzi ludzie powinni je znać, bo warto. Uczymy się w szkole na historii o bitwach, o władcach, więc dlaczego mamy nie uczyć się także historii muzyki. Przecież muzyka, sztuka ma ogromny wpływ na kształtowanie się społeczeństwa. Jest obecna i zawsze będzie. To nieodzowny element człowieka, ważny zwłaszcza dla młodego.

Zapraszam na część drugą zestawienia piosenek z dawnych czasów, choć nie aż tak odległych.

Dżem

Dżem to zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa, założony w 1973r. Zaliczany jest do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej, ukształtował te klimaty. Wielokrotnie występowali na festiwalach w Polsce. Debiutowali na festiwalu w Jarocinie. Pierwsza płyta wydana została w 1985r.- „Cegła” uznawana jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz historii polskiego rocka. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Riedla w ramach konkursu wyłoniony został nowy wokalista, Jacek Dewódzki. 30 lipca 1994 roku Ryszard Riedel zmarł w szpitalu na zawał serca. Na podstawie jego biografii powstał nawet film- „Skazany na bluesa”

Skaldowie

Polska grupa rockowa, powstała w 1965r. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej – skaldów.

Lady Pank

Tego zespołu nikomu nie trzeba przedstawiać. Grają do dziś i mają się świetnie. Ostatnio świętowali 35. rocznicę założenia zespołu. Pozostaje życzyć następnych 35 lat. PerfectBudka Suflera

Polski zespół rockowy założony  w 1974 roku przez Romualda Lipkę. Grali do 2014 w wielokrotnie zmienianym składzie.

Krzysztof Klenczon

Dla mnie przede wszystkim kojarzony z bardzo interesującym głosem, niespotykaną barwą. Śpiewał bardzo lekko. Wokalista Czerwonych Gitar.Stan Borys i jego najsłynniejsza „Jaskółka”Alicja MajewskaSeweryn KrajewskiVioletta VillasWracacie czasem do dawnej, polskiej muzyki? 

Ten wpis został opublikowany w kategorii ARTYŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>