ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI ;) NAJLEPSZE KSIĄŻKI OSTATNICH MIESIĘCY

Dziś jest Światowy Dzień Książki. Nie mogłam przepuścić takiej okazji. Mam dla Was zestawienie książek, które królowały u mnie w ostatnich miesiącach. Dawno nie polecałam Wam żadnych tytułów, ale to absolutnie nie oznacza, że w tym czasie nie czytałam. Jest to silniejsze ode mnie, czytam raczej codziennie. Staram się chociaż kilkanaście minut zagospodarować na czytanie. 

1. Harper Lee „Idź, postaw wartownika”

Dosłownie dzień po tym, jak skończyłam tę książkę, zmarła jej autorka i było mi z tego powodu bardzo smutno. „Idź, postaw wartownika” to kontynuacja „Zabić drozda”. Powieść powstała w połowie lat pięćdziesiątych, więc bardzo długo musiała czekać na wydanie (2015 rok). Główna bohaterka- dorosła już Jean Louise, zwana Skautem powraca do rodzinnego domu. To, co tam spotyka wstrząsa nią. Maycomb bardzo się zmieniło, panuje zamęt polityczny, każdy ma inny stosunek do Murzynów. Bohaterka nie poznaje nawet własnych bliskich. Wszyscy są przeciwko niej. 

Tytułowym wartownikiem jest sumienie (przynajmniej jak tak to zrozumiałam). Bohaterka stara się znaleźć odpowiedzi na pytania: czym owe sumienie tak naprawdę jest?, co jest dobre?, co złe?  Książka znakomicie pokazuje chaos, jaki panuje w głowie młodej kobiety, która żyje w trudnych czasach. Uwielbiam indywidualny styl Harper Lee, humor. Wielokrotnie śmiałam się w głos, ale zdarzyło mi się też wzruszyć. Polecam przede wszystkim dlatego, że jest to książka napisana innym językiem, o innej tematyce niż te, z którymi spotykamy się cały czas i których na rynku pełno. Wartościowa lektura!

„Pamiętaj i o tym: zawsze łatwo spoglądać wstecz i dostrzec, jacy byliśmy wczoraj albo dziesięć lat temu. Trudno natomiast zobaczyć, jacy jesteśmy. Będzie ci łatwiej, gdy opanujesz tę sztukę.”

2. Haruki Murakami „Mężczyźni bez kobiet”WP_20160423_003

Tego autora poleciła mi koleżanka i bardzo jej za to dziękuję. Wprowadził w moje czytelnicze wieczory dużo wiosennej świeżości. Jego książki dosłownie się połyka. Ma dużo świetnych, oryginalnych pomysłów. „Mężczyźni bez kobiet” to zbiór 7 opowiadań. Każda historia to inny bohater. Każdy z nich ma inny stosunek do kobiet, do miłości. Przede wszystkim książka porusza temat samotności. Murakami przedstawia ją w bardzo intymny, wrażliwy sposób, jego słowa docierają do serca. Polecam równie mocno kobietom jak i mężczyznom.

3. Leslye Walton „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender”

Arcydzieło!!! Cudownie wykorzystany realizm magiczny! Książka inna niż wszystkie!

Zagłębiamy się tutaj w historie rodu, z którego wywodzi się Ava. Poznajemy życie i wspomnienia kobiet, które wiele przeszły. Główna bohaterka rodzi się ze skrzydłami. Przez to czuje się odosobniona, nie pozwala sobie na szczęście (zupełnie jak jej matka). Czytelnik zastanawia się więc, czy w jej przypadku rodzinne fatum się odmieni i odnajdzie ona prawdziwą miłość. Niestety będzie musiała zmierzyć się z Nathanielem, który oszaleje na jej punkcie w negatywny sposób. 

To pierwsza książka Leslye Walton, a osiągnęła tak wielki sukces. Wielkie brawa! Czekam na więcej od tej autorki.

WP_20160423_004

4. Jojo Moyes „Zanim się pojawiłeś”

Koniec zupełnie zmienił moje zdanie o tej książce. Byłam zła, sfrustrowana, myślałam, że nie przeczytam ostatnich stron. Zupełnie nie wiem jaką wystawić tu opinię. Główna bohaterka, Lou, stara się odmienić życie niepełnosprawnego Willa, który nie widzi sensu istnienia. Czy miłość będzie w stanie to zmienić?

Wyciskacz łez!! Ostrzegam Was- to absolutnie nie jest lekkie romansidło. Bardzo podobała mi się kreacja głównej bohaterki- barwna, sympatyczna, o bardzo ciekawym charakterze, pełna sprzecznych emocji osoba.Mam zamiar przeczytać…

 Rick Yancey „Piąta fala”

Pierwsza fala- ciemność. Druga- powódź, trzęsienia ziemi. Trzecia- epidemia. Czwarta- inwazja.

To książka, którą dopiero co prawda planuję przeczytać. Słyszałam o niej same dobre opinie. Oglądałam film i był rewelacyjny. Naprawdę trzyma w napięciu! Polecam obie formy tej historii ;) Nie zawiedziecie się!

Jak tylko przeczytam to z pewnością coś napiszę, ale jestem przekonana, że mi się spodoba. Miłego czytania ;)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI ;) NAJLEPSZE KSIĄŻKI OSTATNICH MIESIĘCY

  1. Artykuł wzbudził mą ciekawość

  2. Wysoka jakość wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>